مقدمه
 
  مقطع کارشناسی
  پژوهش
  تاريخچه
  اهداف و فعاليتهای پژوهشی
  گرايش طراحی کاربردی
  گرايش تبديل انرژی
  گرايش ساخت و توليد
آزمايشگاهها
مرکز محاسبات
کتابخانه
فضای آموزشی ،پژوهشی ،اداری
کنفرانسها
  امکانات آموزشی و پژوهشی
 
  دوره های کوتاه مدت
  راهنمای نقشه دانشگاه

اعضاء هيئت علمی گروه مهندسی مکانيک (ساخت و توليد)

اعضاء هيئت علمی گروه مهندسی مکانيک(حرارت وسيالات)

اعضاءهيئت علمی گروه مهندسی مکانيک (طراحی جامدات )

اعضاء هیئت علمی پيشکسوت
دروس عمومی کارشناسی مهندسی مکانيک
دروس پايه کارشناسی مهندسی مکانيک
دروس اصلی کارشناسی مهندسی مکانيک
پروژه تخصصی و کارآموزی

دروس اصلی و تخصصی اجباری(گرايش ساخت و توليد)

دروس تخصصی( انتخابی)

دروس اختياری
نام دروس ،پيش نيازوهم نيازها
برنامه ترم دوم 88-87
عنوان پروژه های تصويب شده کارشناسی
 

(( بسمه تعالي ))

 ضمن عرض خير مقدم به حضور دانشجويان عزيز و آرزوي توفيقات الهي توجه به موارد زير ضروري مي باشد:

1-  مقررات آموزشي دوره هاي کارشناسي دانشگاه که شامل فصول مختلف از جمله شرايط مدت طول تحصيل - تغيير رشته حذف و اضافه دروس ..... مي باشد در جزوه اي در کتابخانه دانشکده موجود مي باشد و بخشهاي مهمي از آن در تابلوي آموزش دانشکده جهت عموم آگهي شده است .

2-  رعايت قوانين آموزشي و اجراي دستور العمل هاي  صادره براي کليه دانشجويان الزاميست .

3-  برنامه  پيشنهادي اخذ دروس در هر نيمسال در جدولي تقديم شده  است .

 4-  در امور آموزشي و مشاوره هاي تحصيلي از نظر استادان راهنماي خود بهره مند شويد . تأئيد استاد راهنما در کليه امور و درخواستهاي  آموزشي الزامي مي باشد .

 از آنجائيکه دانشجويان امروز ، آينده سازان صنعت کشور مي باشند انتظار مي رود که با توکل به ايزد منان و تلاش مستمر از امکانات مهيا شده در دانشگاه حداکثر بهره را برده و وجود استادان مجرب و ممتاز و کارکنان دلسوز دانشکده مهندسي مکانيک را مغتنم شمارند .

 آموزش دانشکده مهندسي مکانيک

 

 
 

 

 

  مقدمه :                                                                                                                                        

پيشرفتهاي علمي و فني چشمگير و پر شتاب امروزي پيامد آموزش و پژوهش  در زمينه هاي علوم مهندسي است . در اين ميان مهندسي مکانيک بعلت وسعت حوزه فعاليت جايگاه ويژه اي دارد . براي نشان دادن حوزه فعاليت اين رشته از مهندسي ميتوان از صنايع ماشين سازي ، ذوب فلزات  اتومبيل سازي ، هواپيما سازي ، راه آهن و کشتي سازي ، تأسيسات ، تهويه مطبوع ، نيروگاه ها ، هوا فضا و انواع صنايع کوچک و بزرگ نام برد . شتاب روز افزون پبشرفت تکنولوژي از يک طرف و وسعت دامنه فعاليت رشته مهندسي مکانيک از طرف ديگر مسئوليت مؤسسات آموزشي که عهده دار تربيت مهندسين اين رشته مي باشند را سنگين ساخته است .

دانشکده مهندسي مکانيک دانشگاه صنعتي امير کبير ( پلي تکنيک تهران ) از سال ( 1336) شمسي ، آغاز به کار کرده و تاکنون دانش آموختگان کار آمد بسياري را آموزش داده وبه صنعت کشور معرفي نموده است .

 فعاليتهاي آموزشي وپژوهشي دانشکده در سه مقطع کارشناسي ، کارشناسي ارشد و دکتري انجام مي پذيرد  که در زير به آنها اشاره مي شود .

 

 

مقطع کارشناسي :                                                                                                                     

دانشكده مهندسي مكانيك در مقطع كارشناسي همه ساله از طريق آزمون سراسري اقدام به جذب دانشجو در رشته مهندسي مكانيك و مهندسي مكانيك - ساخت و توليد مي‌نمايد. در رشته مهندسي مكانيك دانشجويان پس از گذراندن حدود 120 واحد بطور مشترك و اجباري 20 واحد باقي مانده را مي‌‌توانند از شاخه‌هاي تخصصي تعريف شده در اين رشته انتخاب نمايند. در رشته مهندسي مكانيك با گرايش ساخت و توليد نيز طبق جداول تعريف  شده  حدود 120 واحد درسي بصورت اجباري و 20 واحد نيز با انتخاب دانشجوي گذرانده مي‌شود. رشته مهندسي مكانيك را ميتوان بصورت دو شاخه كلي كه شامل جامدات و سيستمهاي ديناميكي و مكانيك سيالات و انتقال مي‌باشد تقسيم بندي نمود كه شاخه‌هاي تخصصي در اين زمينه‌هاي كلي تعريف شده‌آند.

رشته مهندسي مكانيك با گرايش ساخت و توليد به تربيت مهندساني مي‌پردازد  كه توليد و جامه عمل پوشاندن به طرحهاي مهندسي به عهده دارند. انتخاب مواد و روشهاي توليد از جمله زمينةهاي پر اهميت در شرايط دنياي حاضراست. مهندسان اين رشته فرصت دارند كه در زمينه‌هاي مواد نو و روشهاي نوين توليد كه بسيار متنوع‌ است، ابتكار و خلاقيت خود را بكار‌ گيرند. دروس مختلف اين رشته در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد و دكترا توانايي و پايه‌هاي استوار در زمينه‌ مهندسي مواد و توليد  به دانشجويان منتقل مي‌نمايد. اين گرايش فرصت و ميدان را به گونه‌اي براي دانش ‌آموختگان فراهم مي‌آورد كه يافته‌ها و دانش خود را در عمل بكار گيرند.

در زمينه حرارت و سيالات انواع دستگاههاي تبديل انرژي و توليد قدرت مد نظر قرار مي‌گيرد. منابع انرژي متعارف و سنتي محدود و تجديد‌ناپذير هستند، اين موضوع به مطرح شدن انواع انرژي ‌هاي جايگزين و تجديد‌پذير نظير انرژي خورشيدي و انرژي باد و غيره انجاميده ا ست. درك پديده‌هاي موجود در احتراق و نحوة تشكيل مواد آلاينده در اتاق‌هاي احتراق از موضوعات ديگر اين زمينه است، كه كاربرد  آن در هر موتوري كه از سوخت‌هاي فسيلي استفاده مي‌نمايد و هم چنين كوره‌هاي صنعتي مشاهد ميشود.

انتقال حرارت در اتاق های احتراق و کوره ها و طراحی و توسعه مجموعه های تهويه مطبوع برای واحدهای مسکونی و صنعتی از ساير موضوعات اين زمينه است.

زمينه ديگری که در حرارت و سيالات به آن توجه ويژه می گردد تحليل تراکم پذير و تراکم ناپذير است که به صورت حل عددی ميدان جريان و نيز تجزيه و تحليل تجربی انجام می گيرد.کاربرد اين بخش در صنعت بسيار گسترده است از آن جمله می توان به شبکه های آبرسانی شهری، حرکت اجسامی نظير هواپيما‌، كشتي و خودرو را در سيال‌هاي گوناگون نام برد.

فعاليت زمينه طراحي جامدات در دانشكده مهندسي مكانيك هم در آموزش و هم در پژوهشي گسترش يافته است. تحليل سازه‌هاي مكانيكي شامل تير، ورق و پوسته‌ بعهده گرايش طراحي جامدات است اين گرايش در دانشكده مهندسي مكانيك طيف وسيعي از آموزش و تحقيقات را در بر ميگيرد كه از آن جمله ميتوان موارد زير را ياد‌آور شد :

-     تحليل سازه‌هاي فلزي تحت بارگذاريهاي استاتيكي  و ديناميكي و در ادامه طراحي قطعات مكانيكي از جمله مواردي است كه در اين زمينه آموزش داده ميشود. اين آموزش همراه با كارهاي تجربي و آزمايشگاهي بگونه‌اي ميباشد، كه در پايان دانش آموخته اين زمينه بتواند از عهده طراحي قطعات برآيد.

-      امروزه در صنعت مواد مركب با توجه به امتياز‌هاي ويژه‌اي كه دارد به تدريج جايگزين مواد فلزي ميشود. تحليل سازه‌هاي ساخته شده از مواد مركب از جمله مسائلي است كه در طراحي جامدات بصورت فعال دنبال ميشود. آزمايشگاه مجهزي در دانشكده داير شده كه به اين آموزش كمك ميرساند.

-  مواد ديگري كه امروزه بتدريج در صنعت كاربرد پيدا كرده موادي با خواص متغير يا  Functionally Graded  Material می باشند.با توجه به اينكه مواد مركب از چندين نوع ماده ساخته مي‌شود كه بصورت لايه‌اي يك سازه مكانيكي را تشكيل مي‌دهند درنتيجه خواص   از لايه‌اي به لايه ديگر تغيير كرده و حاصل آن مواد  FGM مي‌باشند.

-     با توجه به كاربرد پليمرها در صنايع مختلف امروزه كاربرد اين مواد بعنوان مواد سازه‌اي نيز مطرح مي‌باشند. با توجه به وزن مخصوص كم آنها نسبت به فلزات اين گونه مواد بعنوان مواد زمينه در سازه‌هاي مركب استفاده مي‌شوند و يا اينكه خود به تنهايي ساختار يك سازه را تشكيل مي‌دهد. روشهاي تحليل اينگونه مواد از فلزات و مواد مركب متفاوت مي‌بآشد كه يكي ديگر از زمينه‌هاي تحقيقاتي در اين دانشكده محسوب ميشود.

-     تحليل و طراحي پوسته‌ها و ورقهاي فلزي و مركب تحت بارگذاري‌هاي: استاتيكي، ديناميكي، ضربه و حرارتي قسمت عمده‌اي از كارهاي تحقيقاتي در كارشناسي ارشد و دكتراي اين گرايش است كه از سابقه‌اي طولاني و موفق برخوردار است.

-     تحليل و طراحي سازه‌هاي مكانيكي بدون آگاهي از دانش مربوط به پديده‌هاي خزش، خستگي و شگست ميسر نيست. در اين قسمت هم آموزش همراه با تحقيقات در زمينه جامدات بصورت فعال دنبال ميشود.

يكي از زمينه‌هاي نوين و گسترده در مهندسي مكانيك سيستم ‌هاي ديناميكي و كنترل است اين زمينه به مدلسازي ديناميكي بخشهاي مختلف مهندسي مكانيك از جمله انتقال حرارت، جريان هوا و مايعات، حركت يك مجموعه اجسام صلب، حركت اجسام الاستيك و پلاستيك بصورت كلي و حركت مجموعه اجسام و مايعات به همراه تغيير دما و انتقال حرارت پرداخته و سپس روشهايي را براي بهبود عملكرد آنها بكار مي‌گيرد و در صورت نياز به اضافه نمودن اجزايي بنام كنترل كننده عملكرد آنها را بهينه مي‌نمايد.

قطب علمي جامدات، مصوب وزارت علوم و فناوري در دو زمينه: تحليل تنش و كرنش سازه‌هاي مكانيكي نو و هوشمند و تحليل ديناميكي و ارتعاشي و كنترل سازه‌هاي مكانيكي نو و هوشمند فعال ميباشد.

 

پژوهش :                                                                                                                                    ▲

پژوهش در دانشکده مهندسي مکانيک در قالبهاي زير صورت مي گيرد :

الف : پروژه هاي کارشناسي , تزهاي کارشناسي ارشد و دکتري

ب : پروژه هاي تحقيقاتي مستقل

ج : پروژه هاي صنعتي

 زمينه هاي تحقيقاتي زير از جمله زمينه هائي هستند که دانشکده در آن فعال است :

ديناميک و کنترل خودرو ، مخازن تحت فشار ، تحليل ارتعاشي سيستمها ، ديناميک ، پايداري و کنترل اجسام پرنده ، مکانيک مواد مرکب ، رباتيک ، ديناميک روتو،  ضربه ، تحليل تجربي تنش ، استفاده از انرژي تجديد پذير بادي و خورشيدي ، مبدلهاي حرارتي نيروگاه ، موتورهاي احتراق داخلي ، آلودگي محيط زيست ، توربو ماشين ها ، احتراق ، توربو لانس ، سازه هاي هيدروليکي ، سيستمهاي توليد اتوماتيک ، ماشينهاي کنترل عددي ، شکل دهي فلزات ، متالورژي پودر ، کاربرد سيستمهاي خبره در توليد ، تست هاي غير مخرب .

 

  

تاريخچه :                                                                                                                                     ▲

دانشکده مهندسي مکانيک به عنوان يکي از اولين دانشکده هايي مي باشد که همزمان با تأسيس پلي تکنيک تهران فعاليت خود را در سال (1336) با تعدادي دانشجو در رشته مهندسي مکانيک آغاز نمود . اولين سري فارغ التحصيلان دانشکده در سال (1340) نايل به دريافت مدرک کارشناسي ارشد پيوسته در رشته مهندسي مکانيک شدند که بعدها دوره مذکور به دوره کارشناسي در رشته مهندسي مکانيک با دو گرايش ((طراحي جامدات )) و ((حرارت و سيالات ))تبديل شد .  دوره کارشناسي ارشد مهندسي مکانيک از اوايل سالهاي (1350) فعاليت خود را آغاز نمود . بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران و بازگشايي دانشگاه ها , دانشکده مهندسي مکانيک مبادرت به ارائه گرايش ساخت و توليد نيز نمود .

اسامي رؤساي دانشکده از سال 1358 تاکنون بشرح زير مي باشد :

1-  دکتر محمد رضا حيدري خويي                                         از سال 58 تا آخر سال 58

2- مهندس جاويد فيض الله بنام                                             از سال 62 تا  سال 65

3- دکتر سلمان نور آذر                                                      از سال 65 تا سال 66

4- دکتر حسن رحيم زاده                                                     از سال 66 تا سال 67

5- مهندس ابراهيم دامنگير                                                از سال 67 تا سال 70

6- دکتر فيروز بختياري نژاد                                                از سال 70 تا سال 73

7-  دکتر بهروز آرزو                                                         از سال 73 تا سال 76

8- دکتر محمد حسن غفاري سعادت                                       از سال 76 تا سال 77

9- دکتر منصور کبگانيان                                                    از خرداد ماه سال 77 تا سال 79

10- دکتر مجيد صفار اول                                                   از تير ماه سال 79 تا سال 81

11- دکتر بهروز آرزو                                                        از تير ماه سال 81 تا تير83

12- دکتر حميدرضا داغياني                                                از تيرماه سال 83 تا تير 84

13- دکتر حسن بصيرت تبريزي                                            از تيرماه سال 84 تاکنون

 

 

اهداف و فعاليتهاي پژوهشي :                                                                                                        

فعاليتهاي پژوهشي دانشکده مهندسي مکانيک بطور اعم به سه گروه تقسيم مي گردد .

1-     پروژه ها  و مسائل مطرح از طرف صنعت کشور

2-     تأليفات

3-     پژوهشهاي مرتبط با رساله هاي پاياني کارشناسي ارشد , دکترا و پروژه هاي مستقل اساتيد .

در بخش نخست در حال حاضر اين دانشکده در زمينه هاي مختلف صنايع خودرو , ماشينهاي CNC ، اتوماسيون خطوط توليد و طراحي و ساخت قالب قراردادهايي با شرکتهاي تحت پوشش وزارت صنايع منعقد نموده است . در بخش تأليفات ، اعضاء هيئت علمي ايندانشکده همه ساله مقالاتي در کنفرانس هاي بين المللي و مداخلي در زمينه هاي مختلف مهندسي مکانيک ارائه مي نمايندو يا در مجلات بين المللي و داخلي به چاپ ميرسانند .

  همچنين کتابهاي علمي متعددي در زمينه مهندسي مکانيک توسط اعضاء هيئت علمي دانشکده تأليف و يا ترجمه و به چاپ رسيده است.  پروژه هاي بيشماري در سطح کارشناسي و کارشناسي ارشد انجام پذيرفته که حاصل آن پايان نامه هاي تحصيلي مي باشد .

در بخش فعاليتهاي پژوهشي چه در ارتباط با رساله هاي دانشجويان کارشناسي ارشد و دکترا و چه بصورت مستقل توسط اساتيد با اتکاء به مدلهاي رياضي و ضمن بهره گيري از کامپيوتر انجام مي شود.  

و يا از طريق ساخت و آزمايش صورت مي پذيرد . اين گونه پروژه ها که با راهنمايي و يا مستقيماً توسط اساتيد دانشکده انجام مي شود در سه زمينه طراحي کاربردي ، تبديل انرژي و ساخت و توليد از قرار ذيل مي باشند :

 

گرايش طراحي کاربردي :                                                                                                              

المانهاي محدود ، ورق پوسته ، موتورهاي بنزيني ، طراحي گيربکس ، آلودگي محيط زيست ناشي از دود اتومبيلهاي بنزيني و ديزلي , کنترل و تحليل تجربي ارتعاش سيستمها ، انرژيهاي تجديدناپذير بادي و خورشيدي ، تئوري وکاربرد رباتيک ، شبيه سازي پرواز ، مکانيک مدار ، طراحي ماشين آلات صنعتي ، پوسته تحت بار ضربه اي ، مواد ، تحليل تجربي تنش در ورق و پوسته ، مکانيک مواد مرکب ، ديناميک روتور ، سيستمهاي ابزار دقيق و سيستمهاي هيدروليک و پنوماتيک .

 

 

گرايش تبديل انرژي :                                                                                                                   

جريانهاي چند سياله ، تحقيقات انرژي خورشيدي ، ديناميک سيالات ، تشعشع ، حرارت مرکزي و تهويه مطبوع ، طراحي سيستمهاي تبريد  وسردخانه ، آلودگي محيط زيست ، احتراق مواد زائد و بيوجرم ، طراحي سيستمهاي حرارتي ، اندازه گيري جريان ، مدل کردن سازه هاي هيدروليکي ، موتورهاي احتراق داخلي ، نيروگاه حرارتي ، تأسيسات ساختماني ، ديناميک گاز ، ديناميک سيالات محاسباتي ، احتراق ، توربولانس .

 

 

گرايش ساخت و توليد :                                                                                                                

طراحي و ساخت بکمک کامپيوتر ، سيستمهاي توليد اتوماتيک ، کاربرد سيستمهاي خبره در فرآيند توليد ، طراحي و ساخت ماشينهاي کنترل عددي , طراحي و ساخت رباتهاي صنعتي ، سيستمهاي توليد انعطاف پذير  مواد ، استحاله تحت تنش و مقاومت به خوردگي فولادهاي ضد رنگ  آستيني, شکل دهي فلزات ، طراحي فيزيکي و مکانيکي مواد ، متالورژي پودر ، بررسي پارامترهاي مؤثر بر روي عمليات پرس کاري و فورجينگ .

دوره جديد التأسيس دکتراي مهندسي مکانيک که از سال (1369) در دانشکده آغاز به فعاليت نموده است با هدف آموزش عالي مهندسين مکانيک کار آمد جهت تربيت بخشي از هئيت علمي مورد نياز مراکز علمي و پر نمودن خلا ء تحقيقاتي صنايع کشور مي باشد . ياد آور ميشود که با ارائه دکترا ، دانشکده قادر مي باشد که پژوهشهاي علمي و بنيادي در مرزهاي دانش جهاني را به انجام رساند .

 

امکانات آموزشي و پژوهشي :                                                                                                                                          

دانشکده مهندسي مکانيک هر ساله (120) دانشجو در مقطع کارشناسي از طريق کنکور سراسري و (55) دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد دانشجو مي پذيرد.  دانشجويان دوره دکتري از طريق کنکور داخلي دانشکده پذيرفته مي شوند که تعداد پذيرفته شدگان ثابت نمي باشند .

  در حال حاضر حدود (600) دانشجو در مقطع کارشناسي ، (106) دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد و (29) دانشجو در مقطع دکتري در دانشکده مشغول به تحصيل مي باشند .

 دانشکده داراي سه گروه آموزشي مربوط به گرايشهاي رشته مهندسي مکانيک مي باشد که وظايف و عمده گروهها برنامه ريزي آموزشي در هر ترم، بررسي تقاضاي استخدامي بعنوان هئيت علمي مي باشند . دانشکده مهندسي مکانيک داراي (45) عضو هئيت علمي تمام وقت مي باشند .  

 

 توان پژوهشي آزمايشگاهها و کارگاه ها                                                                                                                            

 

 

1-       آزمايشگاه مقاومت مصالح:

اندازه گيري مقاومت فلزات ، تعيين ويژگيهاي مقاومتي آنها از جمله : سنجش ، کشش ، تاب نهايي ، مدول الاستيسته .

 2-   آزمايشگاه ديناميک ماشين و ارتعاشات :

آشنايي نزديک با پديده هاي ديناميکي دستگاه هاي صنعتي و کار در زمينه هاي گوناگون تئوري ماشين ها در اين آزمايشگاه انجام ميگردد .

 3-       آزمايشگاه سيستم هاي اندازه گيري :

در اين آزمايشگاه دانشجويان با ساختمان و کاربرد وسائل اندازه گيري نظير پروفيل پروژکتور ، کمپراتورالکتريکي ، کمپراتور بادي ، اتوکاليميتور ، کلينوفنر و در مقاطع بالاتر با وسايلي نظير تلسکوپ محوري با طراز الکترونيکي ، سيستم اندازه گيري آشنا مي شوند .

 4-       آزمايشگاه ترموديناميک :

 آشنايي با زمينه هاي گوناگون پديده هاي ترموديناميکي و همچنين آموزشهاي نخستين موتورهاي درونسوز و برونسوز در اين ازمايشگاه انجام ميگيرد

5-       آزمايشگاه انتقال حرارت :

بررسي چگونگي کارکرد رادياتورها ، اندازه گيري ضريب هدايت گرمايي جامدات ، اندازه گيري ضرايب جذب و تابش گرمايي ، بررسي کارکرد مبدلهاي  گرمايي پوسته و لوله ، بررسي جوشش هسته اي و فيلمي در جريان درون لوله و استخر.

 6-  آزمايشگاه علم مواد:

متالوگرافي در برگيرنده : نمونه سازي ، پرداخت سطح و عکسبرداي ميکروسکپي ، شناخت ساختار آلياژ ، سختي سنجي برينل و ويکرز و علميات حرارتي فلزات .

 7- آزمايشگاه هيدروليک نيوماتيک :

در اين آزمايشگاه دانشجويان  ضمن آشنايي با عناصر تشکيل دهنده سيستم کنترل با نيروي سيال  ، روشهاي طراحي مدارهاي اصلي کنترل را آموخته و طي آزمايشهاي متعدد ، ويژگيهاي هر يک را مورد تحقيق و بررسي قرار ميدهند .

 8-آزمايشگاه مکانيک سيالات:

آزمايشگاههاي گوناکون و شناسايي ويژگيهاي سيالات در حرکت .

 9-آزمايشگاه عمليا ت حرارتي :

اين آزمايشگاه در زمينه هاي تحقيقاتي و آموزشي فعاليتهاي وسيعي در زمينه هاي انجام عمليات حرارتي و مکانيکي فلزات تعيين ساختار ميکروسکپي  و ماکروسکپي همراه با عکاسي ساختار بررسي پوشش مواد پايداري آنها ، بررسي مقاومت به خوردگي و اکسيداسيون مواد را دارد . تجهيزات موجود همچنين امکان بررسي رفتار مکانيکي مواد بررسي سطوح شکست رابطه آن با رفتار مکانيک و ساختار و بررسي عيوب قطعات فلزي را به دانشجويان مي دهد .

 10-آزمايشگاه تحقيقاتي تحليل تجربي تنش :

آزمايشگاه ومرکز تحقيقات مقاومت مصالح و تحليل تجربي تنش با دوهدف آموزش و تحقيق پايه گذاري شده است در قسمت آموزش دانشجويان کارشناسي ارشد و دکترا با مباني اندازه گيري تنش به طريق تجربي از قبيل بکارگيري کرنش سنج هاي الکتريکي و فنوالاستيسيته و همچنين طراحي نيروسنجهاي الکتريکي آشنا مي شوند . در زمينه تحقيقات ، اين آزمايشگاه علاوه بر ارائه خدمات آزمايشگاهي براي پروژه ها و تزهاي تحقيقاتي دانشجويان وپروژه هاي مستقل دانشگاه ، فعاليت گسترده تحقيقاتي آزمايشگاهي و کنترل کيفيت با صنايع مختلف کشور را دارد .

 11- آزمايشگاه تحقيقاتي ارتعاشات و کنترل :

اندازه گيري فرکانسهاي پايه سيستمهاي ارتعاشي پيوسته با دستگاه هاي لرزش سنج و لرزش نگار . تعيين فرکانسهاي طبيعي و مودهاي ارتعاشي سيستم هاي لرزشي گسسته .

 12- آزمايشگاه تحقيقاتي سيستمهاي ديناميکي و کنترل :

انجام فعاليتهاي پژوهشي در ارتباط با سيستمهاي ديناميکي از قبيل : ديناميک ، پايداري و کنترل اجسام پرنده ، رباتها ، خودرو و مکانيزمها .

داراي يک ربات از نوع Stanford که در اين آزمايشگاه ساخته شده است ، سيستم کنترل پاي راه رونده بوسيله pc- Interface  سيستم اندازه گيري خصوصيات ديناميکي اجسام پرنده از قبيل ممان اينرسي و دستگاه بالانس ديناميکي صنعتي .

 13- آزمايشگاه تحقيقاتي رباتيک و اتوماسيون :

داراي دو ربات کوچک است که يکي ساخت آزمايشگاه رباتيک دانشکده و ديگري از خارج خريداري شده است.  آزمايشگاه بيشتر جنبه پژوهشي داشته و در کارهاي آموزشي نيز همکاري مي نمايد . اين آزمايشگاه در زمينه هاي ساخت و بکارگيري رباتها و همچنين اتوماسيون در صنعت پژوهش مي نمايد.

14- آزمايشگاه CAD/CAM :

اين مرکز جهت آموزش علمي دانشجويان در درس طراحي به کمک کامپيوتر مي باشد . نوشتن و تهيه برنامه ها و نرم افزارهاي علمي ، پژوهشي و کاربردي از ديگر کارهايي است که در اين آزمايشگاه انجام مي شود .

 15-  آزمايشگاه تست غير مخرب :

 آزمايش مغناطيسي براي بررسي قطعات آهي کوچک تا (30) سانتي متر با دستگاه پرتابل .آزمايش مغناطيسي براي بررسي قطعات آهي بزرگ تا يک متر با دستگاه ثابت .آزمايش نفوذ آب براي بررسي عيوب سطحي و آشکار سازي ترکها و و شکستهاي تا 1/. ميلي متر . آزمودن قطعات ريختگي و جوشکاري شده با دستگاه اولتراسونيک با دو سطح موازي . بررسي قطعات تخت با صخامت تا دو سانتي متر و آشکار سازي عيوب عمقي .

 16- آزمايشگاه تحقيقاتي موتورهاي احتراق داخلي :

 با توجه به اهميت صنايع موتور و خودروسازي در کشور و لزوم ارتقاء سطح علمي دانشجويان و دانش پژوهان و آشنائي با آخرين دستاوردهاي تحقيقاتي ، آزماشگاه موتور با تجهيزات نسبتاً مناسب مشتمل بر ايستگاههاي تست موتورهاي سبک و سنگين ، دستگاه اندازه گيري آلاينده ها و دستگاههاي کنترل آزمايشگاهي نصب و راه اندازي شده است . در اين آزمايشگاه از بدو تأسيس تاکنون پروژه هاي متعدد تحقيقاتي و دانشجوئي با موفقيت به انجام رسيده است و اکنون نيز آماده همکاري در اجراي پروژه هاي دانشجويان براي مقاطع کارشناسي و تحصيلات تکميلي در زمينه موتورهاي ديزلي و بنزيني ميباشد .   

17-کارگاه ماشين ابزار:

اين کارگاه جهت آموزش کافي و مفيد براي شناسايي و بکارگيري توانمندي هاي ماشينهاي ابزار گوناگون مي باشد . کارگاه هاي ماشين ابزار اين دانشکده از بخشهاي گوناگوني تشکيل شده که هر بخش به آموزش گروه ويژه اي از ماشينهاي ابزار مي پردازد . در اين کارگاه ميتوان هر قطعه صنعتي را ساخت .

 18-کارگاه اتومکانيک :

آموزش دانشجويان از چگونگي کارکرد موتورهاي درونسوز و آشنايي نزديک از بخشهاي گوناگون اين موتورها از آموزشهاي اين کارگاه است . در اين کارگاه هر يک از دانشجويان يک دستگاه موتور سالم را باز کرده و سپس آنرا سوار مي کنند . اين کارگاه در زمينه هاي گوناگون پديده هاي دروني و بيروني موتورهاي درونسوز به کاوش ميپردازد .

 19- کارگاه ريخته گري :

کارگاه ريخته گري به دو بخش مدل سازي و قالب ريزي تقسيم مي شود. در بخش مدل سازي ، مدل سربي هر قطعه ريختگي بگونه اي طراحي و ساخته مي شود که بتواند بعنوان مدل ريخته گري بکار رود . در بخش ريخته گري ، قطعات ريخته گري کوچک و بزرگ از جنس آلومينيوم ، چدن و فولاد و هر آلياژ ديگر ، ريخته مي شود. هم اينک پژوهش براي ساختن دستگاه ريخته گري در خلاء به انجام رسيده و بزودي آماده بهره برداري مي گردد.

20 - کارگاه قالب سازي و تراشکاري :

اين کارگاه با داشتن دستگاههاي گوناگون مي تواند پهنه گسترده اي از نيازهاي ساختي را برطرف سازد .

امکانات اين کارگاه چنين است :

-        دستگاه تراش، صفحه تراش ، دستگاه سري تراش

-        دستگاه ماشين فرز ، دستگاه سنگ

-        دستگاه ماشين  مخصوص سوراخکاري

-        دستگاه مخصوص شامل يک دستگاه اسپارک ، يک دستگاه وايرکات و يک دستگاه سنبه تراش .

 با اين دستگاه مي توان شکلهاي پيچيده و ظريف را بويژه در قالبسازي توليد کرد .

-        دستگاههاي مخصوص چرخنده زني ، دستگاه سوهان زني

-        دستگاه اره لنگ ، اره نواري ، جوش برق و گاز

21-      کارگاه جوش تخصصي :

در اين کارگاه امکانات استفاده از سه دستگاه MIG)) ( گاز Co2 ) سه دستگاه جوش ( (TIGگازAr)) و دو دستگاه برش پلاسما وجود دارد که ميتوان عمليات جوشکاري را بر روي فولادهاي آلياژي، فولادهاي ضد زنگ ، آلومينيوم ، مس ، برنج اجرا نمود .

 22 کارگاه توانايي ماشينکاري :

در اين کارگاه دانشجويان طي يک سري آزمايشات با چگونگي برش فلزات ، کيفيت سطح تراشيده شده و بررسي دقت قسمتهاي مختلف ماشين ابزار آشنا مي شوند . همچنين در اين آزمايشات تأثيرات پارامترهاي  ماشينکاري ( عمق برش ، پيشروي و سرعت برش ) را بر روي راندمان ماشينکاري ، کيفيت سطح تراشيده شده و عمر ابزار با استفاده از تعيين نيروهاي ناشي از براده برداري توسط دستگاه ديناموتر بررسي ميشود. ضمناً در اين کارگاه استفاده کار با يدي و سراميکي مورد بررسي قرار مي گيرد .

 

 

   مرکز محاسبات :                                                                                                                     

اين مرکز براي انجام پروژه هاي کامپيوتري کارشناسي و کارشناسي ارشد و دکتراي دانشکده مکانيک درنظر گرفته شده و امکانات اين مرکز شامل موارد ذيل است :

 60دستگاه client که جديد ترين نرم افزارها بر روی آنها نصب شده ومتصل به شبکه اينترنت می باشد.

دستگاه    server

اسکنر -  پرينتر ليزري

پرينتر سوزني   پرينتر رنگي

  کتابخانه :                                                                                                                                

کتابخانه دانشکده مهندسي مکانيک با چهل سال سابقه  داراي تعداد متنابهي کتب فارسي و لاتين و همچنين مجلات، هند بوک  پايان نامه و رساله مي باشد .

 

فضاي آموزشي   پژوهشي . اداري :                                                                                                 

دانشکده مهندسي مکانيک داراي فضاي به مساحت (2600) متر مربع زير بنا در ساختمان  جديد الاحداث ابوريحان مي باشد که کليه امور آموزشي پژوهشي و اداري را شامل ميگردد . عمليات انتقال مکانهاي اداري ،  اموزشي و پژوهشي به استثناء کارگاه ها و آزمايشگاهها در تابستان (1377) به اتمام رسيد و طي زمان بندي بعمل آمده بقيه مکانها در طي ماههاي آينده انتقال خواهند يافت .

 کنفرانس ها :                                                                                                                            

 اين دانشکده مسئوليت برگزاري  سومين کنفرانس مکانيک را در سال (1374) بر عهده داشته است .

بنيانگزاري دوره پياپي کنفرانس مهندسي  ساخت و توليد در سالهاي (1372) ( 1374) (1375 )  (1377) و (1381) در اين دانشکده برگزار شده است .

دوره هاي معادل برگزار گرديده :

      -        دوره کارشناسي معادل قرار داد با شرکت ملي پتروشيمي

-        دوره کارشناسي ارشد معادل قرار داد با صنايع سنگين خودرو

-        دوره کارشناسي ارشد معادل قرار داد با شرکت زامياد در زمينه خودرو

-        دوره کارشناسي ارشد معادل قرار داد با وزارت نيرو در زمينه تبديل انرژي

 دوره هاي کوتاه مدت :                                                                                                             

 

طراحي مخازن تحت فشار طبق استاندارد ASME

انتقال قدرت هيدروستاتيک

ربات و روباتيک صنعتي

اتوماسيون در توليد

ديناميک خودرو

نقشه کشي صنعتي ( پيشرفته )

طراحي قالبهاي پرس و طراحي قيد و بند ها

عمليات حرارتي  و قطعات صنعتي

کاربرد مواد مرکب در صنايع مختلف

کاهش مصرف انرژي در سيستم هاي حرارتي

انتقال حرارت کاربردي

ابزار دقيق و کنترل

سيستمهاي کنترل صنعتي

 

                                                             

 

                                                                                                                                                                                       

رديف

نام کارگاه ، آزمايشگاه

محل کارگاه ، آزمايشگاه

1

آز کاربرد هيدروليک

ساختمان ابوريحان طبقه (1)

2

آز تست غير مخرب

ساختمان ابوريحان طبقه (1)

3

آز متالورژي و عمليات حرارتي

داخل کارگاه ريخته گري شرق دانشکده هوافضا

4

کارگاه انيورسال (1)

طبقه همکف دانشکده هوافضا , ورودي از شرق دانشکده هوافضا

5

کارگاه انيورسال (2)

طبقه همکف دانشکده هوافضا , ورودي از شرق دانشکده هوافضا

6

کارگاه توانايي ماشينکاري

طبقه همکف دانشکده هوافضا , ورودي از شرق دانشکده هوافضا

7

کارگاه قيد و بند

طبقه همکف دانشکده هوافضا , ورودي از شرق دانشکده هوافضا

8

کارگاه طراحي قالب پرس

طبقه همکف دانشکده هوافضا , ورودي از شرق دانشکده هوافضا

9

کارگاه روشهاي توليد

طبقه همکف دانشکده هوافضا , ورودي از شرق دانشکده هوافضا

10

آز سيستمهاي اندازه گيري

ساختمان ابوريحان طبقه (1)

11

کارگاه ماشينهاي کنترل عددي

جنب دانشکده هوا فضا

12

کارگاه توليد مخصوص

طبقه همکف دانشکده هوافضا , ورودي از شرق دانشکده هوافضا

13

کارگاه جوش تخصصي

ساختمان ابوريحان طبقه (1-)

14

آز طراحي و  ساخت بکمک کامپيوتر

ساختمان ابوريحان طبقه (6)

15

آز ديناميک و ارتعاشات

ساختمان ابوريحان- طبقه (1-)

16

آز علم مواد

داخل کارگاه ريخته گري شرق دانشکده هوافضا

17

کارگاه ريخته گري

شرق دانشکده هوافضا

18

آز کنترل

ساختمان ابوريحان طبقه (1-)

19

آز مقاومت مصالح

داخل کارگاه اتومکانيک روبروي دانشکده پليمر

20

آز انتقال حرارت

طبقه همکف گروه معارف درب ورودي از طرف دانشکده عمران

21

آز ترموديناميک

پشت دانشکده رياضي

22

آز مکانيک سيالات

ساختمان ابوريحان طبقه (1-)

23

کارگاه اتومکانيک

روبروي دانشکده پليمر

24

کارگاه عمومي

ساختمان ابوريحان طبقه (3-)

25

کارگاه جوشکاري و ورقکاري

ساختمان ابوريحان طبقه (3-)

26

کارگاه ماشين ابزار (1)

ساختمان ابوريحان طبقه (3-)

 

 

                                                                                                                                                                                

 

 

1-     ساختمان ابوريحان بيروني ( دانشکده مهندسي مکانيک دانشکده مهندسي برق دانشکده مهندسي کشتي سازي صندوق قرض الحسنه )

2-   ساختمان دانشکده مهندسي نساجي ( دانشکده مهندسي نساجي دفتر فني و طرحهاي عمراني دفتر حقوقي ستاد رفاهي اعضاي هيئت علمي دبير خانه سه جانبه گروه زبان )

3-     ساختمان رفاهي شماره 1 ( تعاوني مسکن کارکنان دانشگاه عکاسي )

4-     غذا خوري و چاپخانه شماره 2  (زير زمين )

5-     اداره خدمات ( زير راه پله )

6-     ساختمان دانشکده مهندسي کامپيوتر ( مرکز شبکه کامپيوتر )

7-     ساختمان دانشکده مهندسي صنايع

8-     غذاخوري شماره 1 تالار ورزش تالار اجتماعات تربيت بدني

9-     ساختمان دانشکده مهندسي شيمي

10- ساختمان گروه مستقل شيمي

11- ساختمان رفاهي شماره 2 ( فروش ژتون غذا کفاشي آرايشگاه )

12- انبار مرکزي

13- ساختمان دانشکده مهندسي پليمر ( جديد )

14-  دانشکده مهندسي پزشکي آتي

15- مرکز محاسبات کامپيوتري دانشگاه مرکز تلفن دانشگاه ساختمان امور آموزشي دانشگاه

16- ساختمان دانشکده مهندسي معدن و متالورژي

17- ساختمان معاونت پژوهشي دانشگاه

18- ساختمان مديريت دانشگاه ( رياست  دانشگاه معاونتهاي آموزشي و مالي اداري دانشگاه دبير خانه اداره کل امور اداري کارگزيني ذيحسابي ...) 

19- ساختمان انتشارات

20- ساختمان انتشارات نجاري

 21- ساختمان سالن غذاخوري اساتيد

22- ساختمان نانوايي فروشگاه تعاوني انبار فروشگاه

23- ساختمان مرکز تکثير و کپي

24- ساختمان روابط عمومي

25- ساختمان معاونت دانشجويي و فرهنگي نهاد نمايندگي رهبري- ستاد امور ايثار گران جهاد دانشگاهي

26-  ساختمان کتابخانه مرکزي رختکن زمين ورزش ( فوتبال )

27 ساختمان خود چسب

28 ساختمان دانشکده مهندسي کشتي سازي دانشکده مهندسي پزشکي واحد دانشگاهي تفرش

29- ساختمان بهداري و امور خوابگاهي

30- ساختمان دانشکده مهندسي عمران

31   گروه معارف دفتر ارتباط با صنعت دفتر تحصيلات تکميلي دانشگاه آزمايشگاه انتقال حرارت 

32- ساختمان کارگاه ريخته گري                 

33- ساختمان کارگاه اتو مکانيک         محل احداث ساختمان جديد غذا خوري مرکزي با حدود 2 8000 mزير بنا

34 ساختمان تأسيسات کارگاه نجاري آهنگري انبار تأسيسات

35- ساختمان دانشکده مهندسي هوا فضا

36- ساختمان مسجد دانشگاه

37 دانشکده  علوم رياضي و کامپيوتر

38- ساختمان دانشکده فيزيک

39 ساختمان استراحتگاه خواهران

40- نگهباني درب ورودي خيابان رشت ( کارت زني )

41- نگهباني درب ورودي پارکينگ

42 نگهباني درب ورودي اصلي خيابان حافظ ( کارت زني )

 

 

Horizontal Scroll: راهنمای نقشه دانشگاه
 

                                               اعضاء هيئت علمي گروه مهندسي مکانيک (ساخت و توليد)                                 

رديف

نام و نام خانوادگي

مرتبه علمي

آخرين مدرک تحصيلي

دانشگاه محل اخذ

سال اخذ

محورهاي تحقيقاتي

1

بهروز آرزو

استاديار

Ph.D

شفيلد انگلستان

1370

طراحي و توليد بکمک کامپيوتر ، طراحي فرآيند توليد ، سيستمهاي توليد اتوماتيک ، کاربرد سيستمهاي جريان در فرآيند توليد

2

مهدي احمدي نجف آبادي

استاديار

Ph.D

ناگويا ژاپن

1375

مهندسي مواد ، تست غير مخرب

3 فرشاد برازنده استاديار Ph.D ویشیتا-  امریکا 1382 مکاتروینک ، کنترل ، روباتیک

4

فريد رضا بيگلري

استاديار

Ph.D

امپريال کالج - لندن

1368

روشهاي نوين توليد مترولوژي

5

محمدر رضا رازفر

استاديار

Ph.D

شفيلد- انگلستان

1374

تحليل پروژه ماشينکاري ، طراحي فرايندهاي توليد بکمک کامپيوتر ، سيستمهاي خبره و هوش مصنوعي ، ماشينکاري

6

عبدالرضا رحيمي

استاديار

Ph.D

لاف برو انگلستان

1375

زمينه هاي CAD/CAMطراحي و ساخت بکمک کامپيوتر ، ماشينهاي کنترل عددي ، طراحي مجدد فرآيندهاي کاري

7

سيد مهدي رضاعي

دانشيار

Ph.D

بريستول انگلستان

1366

ماشينهاي کنترل عددي، رباتهاي صنعتي ، اتوماسيون و سيستمهاي بادي

8

ايرج ستاري فر

استاديار

Ph.D

امپريال کالج استکهلم سوئد

1364

تکنولوژي جوشکاري ، مکانيک شکست

9

امير عبدالله

استاديار

Ph.D

UMIST- انگلستان

1368

روشهاي نوين توليد مترولوژي

10

عليرضا فلاحي آرزودار

دانشيار

Ph.D

شفيلد-  انگلستان

1369

شکل دهي فلزات ، خواص مکانيکي متالورژي فيزيکي

11

بيژن ملائي دارياني

استاديار

Ph.D

صنعتي امير کبير ايران

1368

شکل دهي ورقهاي فنري ، متالورژي پودر ، قالبهاي پرس

                                              اعضاء هيئت علمي گروه مهندسي مکانيک (حرارت و سيالات )                                  

رديف

نام و نام خانوادگي

مرتبه علمي

آخرين مدرک تحصيلي

دانشگاه محل اخذ

سال اخذ

محورهاي تحقيقاتي

1

سيد مصطفي آقا ميرسليم

استاديار

M.Sc.

 نفت و موتور فرانسه

1351

موتورهاي احتراق داخلي

2

حسن بصيرت تبريزي

دانشيار

Ph.D

 نوااسکاتيا -کانادا

1370

جريانهاي چند سياله ، گاز جامد ، عمليات انتقال حرارت و جرم ، توربو لانس ، تحقيقات انرژي خورشيدي

3

داوود بهمن پور

مربي

M.Sc

 باث انگلستان

1363

بهينه سازي موتورهاي درونسوز ، کاهش آلودگي ناشي از موتورهاي احتراق داخلي

4

رضا حسيني ابرده

استاديار

Ph.D

 برونل انگلستان

1360

انتقال حرارت تشعشعي و تبديل انرپزي

5

محمد رضا حيراني نوبري

استاديار

Ph.D

 ميشيگان امريکا

1373

ديناميک سيالات محاسباتي و انتقال حرارت تشعشعي

6

بهمن خستو

دانشيار

Ph.D

 پاريس لندن

1349

حرارت مرکزي و تهويه مطبوع ، طراحي سيستمهاي تبريد و سردخانه ، انتقال حرارت ، سوخت و احتراق

7

ابراهيم دامنگير

استاديار

Ph.D

دانشگاه صنعتي امير کبير

1383

مکانيک سيالات محاسباتي ، طراحي سيستمهاي حرارتي آئروديناميک صنعتي

8

حسن رحيم زاده

دانشيار

Ph.D

 نيوساوت ولز استراليا

1366

اندازه گيري جريان ، طراحي و ساخت وسايل اندازه گيري

9

احمد علي سهرابي

استاديار

Ph.D

 لندن انگلستان

1359

موتورهاي احتراق داخلي ، مکانيک سيالات ترموديناميک

10

مجيد صفار اول

استاد

Ph.D

ENSAM فرانسه

1364

ترموديناميک ، نيروگاههاي حرارتي ، انتقال حرارت و احتراق ، شبيه سازي و بهينه سازي و سيستمهاي حرارتي

11

عباس عباسي

دانشيار

Ph.D

 بيرمنگام انگلستان

1369

سيستمهاي حرارتي و تبديل انرژي ، طراحي تأسيسات مکانيکي ساختمان

12 محمدجعفر کرمانی استاديار Ph.D کارلتون کانادا 1381 پيلهای سوختی

13

نادر منتظرين

دانشيار

Ph.D

 کرنفليد انگلستان

1365

ترموديناميک ، ديناميک گاز ، توربو ماشين

14

سيد سلمان نورآذر

استاديار

Ph.D

 اوتاوا کانادا

1372

ديناميک سيالات محاسباتي و توربولانس

  

                                                  اعضاء هيئت علمي گروه مهندسي مکانيک (طراحي جامدات )                               

رديف

نام و نام خانوادگي

مرتبه علمي

آخرين مدرک تحصيلي

دانشگاه محل اخذ

سال اخذ

محورهاي تحقيقاتي

 

1

محمدرضا اسلامي

استاد

Ph.D

 

 ايالتي لويزيانا- امريکا

1352

المانهاي محدود ، ترموالاستيسيته ، پلاستيسيته ، پوسته ورق ، خزش ، مکانيک شکست

 

2

مهدي اخلاقي

دانشيار

 

Ph.D

 

 فني اطريش

1356

موتورهاي بنزيني ، گيربکس ، (محاسبه و طراحي ياتاقان ) ، آلودگي محيط زيست ناشي از دود اتومبيلها ، طراحي اجزاي ماشين

 

3 عبدالرضا اوحدی استاديار Ph.D صنعتی شريف - ايران 1379

ارتعاشات و اکوستیک تداخل سازه و سیال سیستمهای دینامیکی کنترل مدرن و تطبیقی دینامیک ساز ه ها  -  آنالیز مودال

3

فيروز  بختياري نژاد

دانشيار

Ph.D

 

 ايالتي کانزاس   امريکا

1362

تحليل تجربي ارتعاشي سيستم ها ، کنترل ديجيتال و تطبيقي

 

4

محسن بهرامي

دانشيار

Ph.D

  ايالتي ارگان امريکا

1371

تئوري و کاربرد رباتيک ، شبيه سازي پرواز ، مکانيک مدار ، آينده شناسي

 

5

فاطمه جليل ثاني

مربي

M.Sc.

 شيراز ايران

1368

روشهاي اجزا محدود ( پوسته ها ) طراحي به کمک کامپيوتر

 

6

حميد رضا داغياني

دانشيار

Ph.D

سيدني استراليا

1375

شکست و خستگي مکانيک مواد

 

7

محسن رضائيان

استاديار

Ph.D

 بث انگلستان

1367

طراحي ماشين آلات صنعتي ، تحقيق در مسائل موتورهاي احتراق داخلي

 

8

محمود شاکري

استاد

Ph.D

 UMIST انگلستان

1359

تحليل ورقها و پوسته ها تحت بار ديناميکي و ضربه ، تراکم ديناميکي پودرهاي فلزي ، شکل دهي فلزات

 

9

منوچهر صالحي

دانشيار

Ph.D

 لانکستر انگلستان

1369

تحليل نظري و تجربي تنش در ورقها و پوسته هاي فلزي و مرکب ، تئوري الاستيسيته ، تئوري ورق و پوسته ، رفتار مکانيکي مواد ويسکو الاستيک

10

سيد علي صدوق ونيني

استاد

Ph.D

 پير و ماري کوري فرانسه

1360

رفتار مکانيکي مواد و خوردگي فلزات متالورژي پودر و انتخاب مواد

11

مجتبي صديقي

استاديار

Ph.D

UMIST انگلستان

1375

تحليل ديناميکي مواد مرکب

12

شهريار فريبرز

دانشيار

Ph.D

 لي هاي امريکا

1365

روش اجزاء محدود رياضيات کاربردي ، تئوري الاستيسته ، تئوري صفحات و پوسته ها

13

ناصر فريبرزي

مربي

M.Sc.

 علم و صنعت ايران

1352

پروسه هاي ساخت و توليد ، انرژي خورشيدي ، نقشه کشي صنعتي

14

يونس عليزاده

استاديار

Ph.D

 اوتاوا کانادا

1372

ارتعاشات ورقه هاي، طراحي و تجزيه و تحليل تنش

15

محمد حسن غفاري سعادت

دانشيار

Ph.D

 کينگز لندن

1368

سيستمهاي ديناميکي ، ديناميک غير خطي و آشوب ، ديناميک روتو ، رباتيک و مکانيزمها  

16

منصور کبگانيان

دانشيار

Ph.D

اوتاوا کانادا

1373

پايداري ، شناسايي (Identification) و کنترل تطبيقي سيستمهاي ديناميکي با کاربرد اجسام پرنده ، خودروها و رباتها

17

محمد محمدي اقدم

استاديار

Ph.D

 بريستول انگلستان

1378

مواد مرکب ، المانهاي محدود و تحليل تنش

18

مهيار نراقي

استاديار

Ph.D

اوتاوا کانادا

1357

ديناميک و کنترل سيستمهاي ديناميکي ، خودروهاي هدايت شونده ، رباتيک

 

                                         اعضاء هيئت علمي پيشکسوت گروه مهندسي مکانيک (طراحي جامدات )                                  

رديف

نام و نام خانوادگي

مرتبه علمي

آخرين مدرک تحصيلي

دانشگاه محل اخذ

سال اخذ

محورهاي تحقيقاتي

1

محمد علي صادقي

استاديار

Ph.D

 بيرمنگام انگلستان

1360

طراحي ماشين آلات صنعتي ، طراحي قالب و متالورژي پودر

2

امير هوشنگ پاک سرشت

مربي

M.Sc

اوکلاهما امريکا

1370

زمينه هاي مهندسي مکانيک

3

محمد حسين شبر

مربي

M.Sc

هنر سراي عالي تهران

1340

زمينه هاي مهندسي مکانيک

4

فريدون جامعي

مربي

B.Sc

علم و صنعت ايران 

1349

ماشين ابزار

 

                                                 دروس اصلي  کارشناسي مهندسي مکانيک(جدول3)                                      

کد درس

نام درس

تعداد واحد

پيشنياز - (پيشنياز يا همنياز ) ارائه درس

1011713

رياضيات مهندسي

3

پ/معادلات ديفرانسيل (1011253)

پ/ رياضي (2) (1011103)

2021713

مباني مهندسي برق(1)

3

پ/ فيزيک (2) (102353)

2021723

مباني مهندسي برق (2)

3

پ/ مباني برق (1) (2021713)

2605721

آز مباني مهندسي برق

1

پ/ ه -  مباني برق (2) ( 2021723)

2010712

نقشه کشي صنعتي (1)

2

-

2010722

نقشه کشي صنعتي (2)

2

پ/ نقشه (1) ( 2010712)

2601033

استاتيک

3

 

پ/ رياضي (1) (1011053)

 پ/ فيزيک مکانيک (1021052)

پ/  فيزيک (1) (1021303)

2602003

ديناميک 1

3

پ/ ه معادلات (1011253)

پ / استاتيک ( 2601033)

2605033

مقاومت مصالح (1)

3

پ/ استاتيک (2601033)

2605272

مقاومت مصالح (2)

2

پ/ مقاومت (1) (2605033)

2602031

آز مقاومت مصالح

1

پ/ ه مقاومت (2) (2605272)

2605073

علم مواد

3

پ شيمي  عمومي (1031053)  - ه طراحي اجزاء 1 (2605213)

2605093

ترموديناميک (1)

3

پ/ه معادلات (1011253)

2605123

ترموديناميک (2)

3

پ/ ترموديناميک (1) ( 2605093)

  پ/ سيالات (1) (2605153)

2602021

 آز ترموديناميک

1

پ/ ترموديناميک (2) (2605123)

2605153

مکانيک سيالات (1)

3

پ/ معادلات (1011253)

پ/ دیناميک 1 (2602003)

پ یا  ه / ترمودینامیک 1  (2605093)

2605183

مکانيک سيالات (2)

3

پ/ سيالات (1) (2605153)

2602071

آز سيالات

1

پ/ سيالات (2) (2605183)

2605213

طراحي اجزاء (1)

3

پ/ دینامیک 1  (2602003)

ه علم مواد (2605073)

پ/نقشه کشی 2 (2010722)

پ/ مقاومت (1) ( 2605213)

 

2605243

طراحي اجزاء (2)

3

طراحی

2605303

انتقال حرارت (1)

3

پ يا ه ترموديناميک 2 (2605213)

پ يا ه - سيالات 2 (2605183)

2626122

انتقال حرارت (2)

2

پ/ انتقال حرارت (1) ( 2605303)

2622031

آز انتقال حرارت

1

پ/ انتقال حرارت (1) ( 2605303)

2605333

ديناميک ماشين

3

پ/ ديناميک 1  (2602003)

2605363

ارتعاشات مکانيکي

3

پ/ ديناميک  1 (2601064)

پ/  رياضيات مهندسي (1011713)

2602361

آز ديناميک ارتعاشات

1

پ/ ه - ارتعاشات مکانيکي (2605363) پ/ ديناميک ماشين (2605333)

2605423

کنترل اتوماتيک

3

پ/ ارتعاشات مکانيکي(2605363)

2612252 ديناميک 2 2 پ/ ديناميک 1 (2602003)

جمع

 

 67

 

 

                                   دروس عمومي کارشناسي مهندسي مکانيک- مهندسي ساخت و توليد(جدول1)                         

کد درس

نام درس

تعداد واحد

نظري

عملي

جمع

1051102

معارف اسلامي (1)

2

34

-

34

1051152

معارف اسلامي (2)

2

34

-

34

1051352

اخلاق و تربيت اسلامي

2

34

-

34

1051452  

انقلاب اسلامي و ريشه هاي آن

2

34

-

34

1051052

تاريخ اسلام

2

34

-

34

1051302

متون اسلامي ( آموزش زبان عربي )

2

34

-

34

1051203

فارسي *

3

51

-

51

 1061103

زبان خارجي *

3

51

-

51

1040051

تربيت بدني (1)

1

-

34

34

 

تربيت بدني (2)

1

-

34

34

جمع

 

20

306

68

374

 * هر يک از دروس زبان خارجي وفارسي بايد در هفته حداقل در دو جلسه تدريس شوند .

                                              دروس پايه کارشناسي مهندسي مکانيک مهندسي ساخت و توليد(جدول2)                                

کد درس

نام درس

تعداد واحد

نظري

عملي

جمع

پيش نياز يا همنياز ارائه درس

01

رياضي (1)

3

51

-

51

-

02

رياضي (2)

3

51

-

51

پيشنياز رياضي 1

03

معادلات ديفرانسيل

3

51

-

51

پيشنياز رياضي 2

06

برنامه سازي کامپيوتر

3

51

-

51

 

07

محاسبات عددي

2

34

-

34

پيشنياز برنامه نويسي کامپيوتر

10

فيزيک (1)

3

51

-

51

 

11

فيزيک (2)

3

51

-

51

پيشنياز فيزيک 1

12

آزمايشگاه فيزيک (1)

1

-

34

34

همنياز فيزيک 1

13

آزمايشگاه فيزيک (2)

1

-

34

34

همنياز فيزيک 2

14

شيمي عمومي

3

51

-

51

 

جمع

 

25

391

68

459

 

 

                       

                                   دروس تخصصي ( انتخابي )کارشناسي مهندسي مکانيک * ( گرايش ساخت و توليد ) (جدول4)                    

کد درس

نام درس

تعداد واحد

ساعت

جمع

نظري

عملي

پيشنياز يا همنياز  ارائه درس

62

طراحي قالبهاي آهنگري

2

-

34

-

39,30

1-62

کارگاه قالبهاي ريخته گري

1

-

-

51

62يا همنياز

1-46

کارگاه توليد مخصوص

1

-

-

51

46يا همنياز

63

ماشين ابزار توليدي

2

-

34

-

34

1-63

کارگاه ماشين ابزار توليدي

1

-

-

51

63

65

تست هاي غير مخرب

2

-

34

-

35و 40

1-65

آز تست غير مخرب

1

-

-

34

65 پيشنياز

66

تکنولوژي پلاستيک

2

-

34

-

12، 10

1-66

کارگاه تکنولوژي پلاستيک

1

-

-

51

66 يا همنياز

67

پلاستيسيته عملي و تغيير شکل فلزات

3

-

51

-

30

68

کنترل کيفيت

2

-

34

-

27

69

مديريت توليد

2

-

34

-

-

70

طراحي کارخانه

2

-

34

-

-

71

ديناميک ماشين

3

-

51

-

31

72

زبان تخصصي

2

-

34

-

8

2-62

طراحي قالبهاي آهنگري

2

-

34

-

39، 30

60

تکنولوژی روشهای ريخته گری

2

-

34

-

35

جمع

 

31

-

-

-

-

* دانشجويان موظفند از  دروس مندرج در اين جدول (8) واحد آنرا با نظر استاد راهنما انتخاب نمايند.

 

                        دروس اصلي و تخصصي اجباري کارشناسي مهندسي مکانيک ( گرايش  ساخت و توليد )(جدول3)                  

کد درس

نام درس

تعداد واحد

ساعت

جمع

نظري

عملي

پيشنياز- پيشنياز يا همنياز  ارائه درس

21

سيستم هاي اندازه گيري

2

-

34

-

1-21 همنياز

21-1

آز سيستم هاي اندازه گيري

1

-

-

34

21  همنياز

22

نقشه کشي (1)

2

68

17

51

-

23

نقشه کشي (2)

2

68

17

51

22

24

انيورسال عمومي

3

-

51

-

21- (23و 1-24 همنياز)

24-1

کارگاه انيورسال (1)

1

-

-

51

24 همنياز

24-2

کارگاه انيورسال (2)

1

-

-

51

1-24

25

استاتيک

3

-

51

-

01 و 10

26

مقاومت مصالح (1)

3

-

51

-

25

27

آمارو احتمالات مهندسي

2

-

34

-

01

28

توانايي ماشينکاري

2

-

34

-

24و 26 - 31 يا همنياز

28-1

کارگاه توانايي ماشينکاري

1

-

-

51

28 يا همنياز

29

متالورژي

3

-

51

-

14-26 يا همنياز

30

مقاومت مصالح (2)

2

-

34

-

26

30-1

آز مقاومت مصالح

1

-

-

34

30 يا همنياز

31

ديناميک

3

-

51

-

25- 03 يا همنياز

32

کاربرد برق و الکترونيک

2

34

-

-

11

32-1

کارگاه کاربرد برق و الکترونيک

1

-

-

34

32 يا همنياز

34

ماشين هاي کنترل عددي

2

 

-

34

-

28

34-1

کارگاه ماشينهاي کنترل عددي

1

-

-

51

34  همنياز

35

اصول ريخته گري

2

-

34

-

29

35-1

کارگاه اصول ريخته گري

1

-

-

51

35 يا همنياز

36

طراحي قيد و بند

2

-

34

-

28

36-1

کارگاه طراحي قيد و بند

1

-

-

51

36

37

ترموديناميک (1)

3

-

51

-

03  يا همنياز

38

مکانيک سيالات (1)

3

-

51

-

31 , 03

39

اصول عمليات حرارتي

2

00-

34

-

29

39-1

آز متالورژي و عمليات حرارتي

1

-

-

34

39 يا همنياز

40

تکنولوژي روشهاي جوشکاري

2

-

34

-

29, 39

40-1

کارگاه  جوشکاري  تخصصي

1

-

-

51

40 يا همنياز

41

ارتعاشات ساخت و توليد

2

-

34

-

31- رياضيات مهندسي براي وروديهاي 82 به بعد

42

انتقال حرارت ساخت و توليد

2

-

32

-

37

43

کاربرد هيدروليک و سيستمهاي بادي

2

-

34

-

38

43-1

آز کاربرد هيدروليک و سيستمهاي بادي

1

-

-

34

43

44

طراحي اجزاء 1

3

-

51

-

31,26

45

طراحي اجزاء 2

3

-

51

-

44

46

توليد مخصوص

2

-

34

-

34

47

طراحي و ساخت بکمک کامپيوتر

2

-

34

-

34

47-1

آز - طراحي و ساخت بکمک کامپيوتر

1

-

-

51

47 همنياز

48

طراحي قالب پرس

2

-

34

-

36 -39 همنياز

48-1

کارگاه طراحي قالب پرس

1

-

-

51

48 يا همنياز

50

تکنولوژي روشهاي ريخته گري

2

-

34

-

35

جمع

 

79

-

-

-

-

 

                                           دروس اختياري *کارشناسي مهندسي مکانيک  (گرايش ساخت و توليد ) (جدول5)                    

کد درس

نام درس

تعداد واحد

ساعت 

جمع

نظري

عملي

پيشنياز يا همنياز  ارائه درس

80

کنترل اتوماتيک

3

51

-

-

41

81

کارگاه اتومکانيک

1

-

51

-

22

1-06

آزمايشگاه شيمي

1

-

34

-

13

84

مکانيک مواد مرکب

3

-

51

-

30

83

رباتيک

3

51

-

-

34

 * دانشجويان مي توانند از دروس مندرج در جداول (4و 5) اين گرايش و گرايش مهندسي مکانيک و يا ساير رشته اي مهندسي و علوم (3) واحد انتخاب نمانيد , مشروط بر اينکه درس اختيار شده محتواي متفاوتي نسبت به دروس گرفته شده داشته باشد .

                                         پروژه تخصصي و کارآموزي کارشناسي مهندسي مکانيک(جدول4)                                        

کد درس

نام درس

حداقل زمان ( ساعت )

واحد

پيشنياز

91

پروژه تخصصي

51    3

3

بعد از سال سوم

1-92

کارآموزي 1*

180

1

 

2-92

کارآموزي 2*

180

1

 

جمع

 

425

5

 

  نظارت و بررسي گزارش هر کار آموزي معادل نيم واحد براي عضو هيئت علمي منظور مي گردد .